EAN: 6009542246116 Tuotekoodi: FR - KRCA065TN
Not Available For Sale
/ pcs
  • Manufacturer
This combination does not exist.
With suppliers: Available
Delivery time: 7 days
Share :
This Rack Kit is for truck canopies/camper shells/caps and trailers that have roof top sizes no larger than approximately 1475mm/58.1'' (W) x 1156mm/45.5'' (L)
NOTE: Additional fasteners may be required to fit OEM/Factory supplied tracks
In order for Front Runner Feet and supplied hardware to work with your OEM/Factory supplied canopy track, the track must have: Slot base width min 20mm / max 25mm Slot base height min 6.5mm / max 10mm Slot opening width min 8.5mm / max 10.5mm Slot opening height min 2mm / max 5mm **Please check with canopy manufacturer regarding the load ratings for your specific canopy and track
All Front Runner Racks are backed by a Limited Lifetime Warranty*KRCA065TN - Truck Canopy or Trailer with OEM Track Slimline II Rack Kit / 1475mm(W) X 1156mm(L) - by Front Runner Consisting of: 2 x FASS012 - Foot Set / 40mm-50mm - by Front Runner1 x RRSTM06 - Slimline II Tray - 1475mm(W) x 1156mm(L) - by Front Runner   Material used: Black epoxy powder-coated T6 aluminiumHigh strength steel Approximate Installed Weight 21kg (45lbs) The t-slots on the tops and bottoms of the rack tray slats and edge profiles accommodate standard 8mm bolts
To determine the approximate height from your vehicle’s roof to the top of your Slimline II Roof Rack, add the height of the Slimline II Tray (50mm/ 2'') to the height of the Foot or Grab-on Foot listed above
If your Slimline II Roof Rack kit uses Legs, add the height of the Slimline II Tray (50mm/ 2'') to the height of the Legs to determine the height of the rack from your vehicle’s rain gutters
If your Slimline II Roof Rack kit uses Foot Rails, add the height of the Slimline II Tray (50mm/ 2'') to the height of the Foot Rails to determine the height of the rack from the crown (highest point) of the vehicles roof
  Shipping Dimensions: Width 1475mm (58'')Length 1156mm (46'')Height 50mm (2'')   Shipping Weight: Weight 23.9kg (52.76lbs)