EAN: 6009542242798 Tuotekoodi: FR - KRCA050T
Not Available For Sale
/ pcs
  • Manufacturer
This combination does not exist.
With suppliers: Available
Delivery time: 7 days
Share :
This Rack Kit is for truck canopies/camper shells/caps and trailers that have roof top sizes no larger than approximately 1345mm/53'' (W) x 2570mm/101.2'' (L)
The Slimline II Tray mounts to eight (8) supplied Feet that slide in to the supplied Track
The 2 x 1150mm/45.3 long pair of tracks can be easily mounted to your canopy/shell or trailer
See the Track installation instructions in the INSTALL tab for further details
All Front Runner Racks are backed by a Limited Lifetime Warranty*KRCA050T - Truck Canopy or Trailer Slimline II Rack Kit / 1345mm(W) X 2570mm(L) - by Front Runner Consisting of: 4x FASS012 - Foot Set / 40mm - 50mm1x RRSTG13 - SLII Tray - 1345mm(W)X2570mm(L)2x TRCA003 - Canopy Tracks / 1150mm(L) Material Used: Black epoxy powder - coated T6 aluminium High strength steel Approximate Installed Weight: 42.51kg (93.72lbs) The t-slots on the tops and bottoms of the rack tray slats and edge profiles accommodate standard 8mm bolts
To determine the approximate height from your vehicle’s roof to the top of your Slimline II Roof Rack, add the height of the Slimline II Tray (50mm/2'') to the height of the Foot or Grab-on Foot listed above
If your Slimline II Roof Rack kit uses Legs, add the height of the Slimline II Tray (50mm/2'') to the height of the Legs to determine the height of the rack from your vehicle's rain gutters
If your Slimline II Roof Rack kit uses Foot Rails, add the height of the Slimline II Tray (50mm/2'') to the height of the Foot Rails to determine the height of the rack from the crown (highest point) of the vehicles roof
Shipping Dimensions: Width: 440mm (17'') Length: 1730mm (68'') Height: 260mm (10'') Shipping Weight: Weight: 45.8kg (101lbs)